Det behöver inte vara svårare än så här

Ibland tjatar vi så mycket om en himla massa krångliga metoder och övningar hit och dit, men vissa saker behöver inte vara så svåra. Kontakt till exempel. Om vi bara börjar med att belöna hunden varje gång den tittar på oss får vi snabbt en kontaktsökande hund och då är det faktiskt himla enkelt.

Så här såg min promenad med My ut igår:

(Pussljudet är min belöningsmarkör som talar om för My att hon har gjort rätt och att belöning kommer. Och ja, min tajming är urusel vissa gånger… Var lite för mycket för min hjärna att filma, hålla koppel, titta på hunden och belöna på en gång. 😀 )

Hur många gånger tar din hund kontakt under en promenad? Lika många gånger har du möjlighet att tala om för den att du uppskattar det –  och då kommer antalet öka för varje promenad! Så ut och leta efter kontakt från din hund nu!

Och filma och delta i vår tävling på Facebook förstår. :)

Sara

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *